Čo je to internet vecí (IoT) a ako táto „sústava“ zariadení vôbec funguje?
Pojem internet vecí (IoT) sa v súvislosti s inteligentnými zariadeniami spomína takmer neustále. Čo to však vlastne je?
Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako fungujú moderné inteligentné spotrebiče, kamery, teplomery, či ďalšie zariadenia, ktoré neustále monitorujú dianie okolo vás? Ako je možné, že všetky informácie z celej domácnosti môžete mať priamo vo vašom smartfóne a to aj v prípade, že ste na druhej strane sveta? Za všetkým stojí komplexné riešenie, ktorým je internet vecí, označovaný aj ako IoT. Ako ale táto sústava zariadení vôbec funguje?
Čo je to internet vecí?
Internet vecí je systém vzájomne prepojených výpočtových, mechanických, digitálnych zariadení, predmetov a v neposlednom rade ľudí, ktoré sú vybavené jedinečnými identifikátormi UID a sú schopné prenášať údaje prostredníctvom siete bez nutnosti interakcie človek – človek alebo človek – počítač.
Senzory
„Pomyselným základným kameňom celého internetu vecí sú senzory, teda zariadenia schopné zbierať údaje o okolitom svete. Ak by sme túto definíciu aplikovali na bežnú domácnosť, môžme hovoriť o inteligentných teplomeroch, vlhkomeroch, bezpečnostných snímačoch, kamerách, ale aj priamo o zariadeniach, ktoré danými snímačmi disponujú, napr. o inteligentných práčkach, sušičkách, či iných spotrebičoch. Senzory od jedného výrobcu väčšinou vytvárajú inteligentnú sieť, ktorá medzi sebou dokáže komunikovať bez akejkoľvek nutnosti zapojenia človeka. Na záver však spomeňme, že zariadenia často označujeme ako inteligentné práve kvôli tomu, že dokážu komunikovať s inými zariadeniami, poprípade s vašim smartfónom. Sú to v podstate zariadenia, ktoré spolu komunikujú cez siete ako LPWAN (low-power wide-area network) či bežné GSM siete prostredníctvom modulov a odosielajú dáta do cloudu, kde sú následne vyhodnocované. Medzi praktické príklady na využitie IoT môžeme zaradiť sledovanie polohy, meranie rozličných veličín, sledovanie obsadenosti parkovacích miest, monitoring stavu pacientov či diaľkové meranie spotreby vody.
Smart Home, Industry 4.0 či Smart City – tieto buzzwordy nás obklopujú skoro každý deň. Málokto si uvedomuje, čo sa pod týmito pojmami skrýva. Jednou z oblastí, kde je možné pre IoT nájsť obrovské využitie je logistika. K prepravovanému tovaru či na prepravné zariadenia sa nainštaluje čip, prostredníctvom ktorého je možné sledovať pohyb tovaru a tak ho aj v prípade potreby optimalizovať. Medzi najbežnejšie oblasti využitia IoT technológií patria aj poľnohospodárstvo, energetika, bezpečnosť či riešenia v oblastiach Smart City.“
Pripojenie
Zozbierané údaje zo všemožných zariadení okolo nás sa následne odosielajú do cloudovej infraštruktúry, poprípade priamo do vášho smartfónu, či počítača, kde sú následne spracovávané. Aby sa ale údaje vôbec mohli spracovať, najskôr musia byť prenášané prostredníctvom internetového, či iného, najčastejšie bezdrôtového pripojenia. Zariadenia tým pádom môžu využívať naozaj akékoľvek siete, či už LTE siete, širokopásmové WAN siete, lokálne Wi-Fi pripojenie, satelitné siete, Bluetooth pripojenie, či ďalšie.
A ako to bude s internetom vecí v budúcnosti?
Internet vecí bude pravdepodobne už naozaj všade, kde sa pozriete, aj keď ho neuvidíte. V domácich spotrebičoch, aby sama pračka informovala majiteľa o tom, že vyteká na zem, na hospodárskych zvieratách, aby farmári vedeli, že kde sa sa nachádzajú a ako sa majú. Obrovské množstvo otvorených možností je aj pri pestovaní plodín a pripojených meteostaniciach, vdaka ktorým sa vedia poľnohospodári precízne rozhodovať o zalievaní či hnojení. Internet vecí má využitie aj v oblasti Smart Cities pri zlepšovaní parkovania prostredníctvom senzorov vizualizujúcich obsadenosť parkovísk, bezpečnosti pri odklopených kanáloch, životnom prostredí a efektívnejšom zvoze odpadu. Toto je napríklad 5 najzvláštnejších IoT aplikácií:
IoT zariadenia budú všade.. Veci budú komunikovať medzi sebou, s používateľom, aj s aplikáciami. Najdôležitejšie však je, že budú uľahčovať život, poskytovať oveľa viac pohodlnosti a užitočných riešení a v neposlednom rade zarábať peniaze tým, ktorí idú s dobou a chcú byť lídrami vo svojom segmente.